دسته‌ها
لغت

معنی اسم دختر نیلوفر چیست

خواص دارویی و گیاهی

معنی اسم دختر نیلوفر چیست
معنی اسم دختر نیلوفر چیست

Copy Right By 2016 – 1395


۱- (در گياهي) گل‌هاي سفيد، كبود و زرد رنگ گياهي به همين نام كه مصرف داروئي نيز دارد. (در ادب قديم فارسي اغلب رنگ كبود آن مطرح بوده است)؛ ۲- گياهي آبي كه در آبگيرهاي مناطق معتدل مي‌رويد، گل‌هاي زرد دارد و برگ‌هايش بر سطح آب شناور مي شود، گل‌هاي آن مصرف داروئي دارد.


معنی اسم نیلوفر در فرهنگ معین :گیاهی است که مانند پیچک به اشیاء اطراف خود می‌پیچد و بالا می رود، گل‌هایش شیپوری و کبود رنگ می‌باشد.(در گیاهی) گل‌های سفید، کبود و زرد رنگ گیاهی به همین نام که مصرف داروئی نیز دارد. (در ادب قدیم فارسی اغلب رنگ کبود آن مطرح بوده است).همچنین نام یکی از جشن‌های ایرانیان قدیم (جشن نیلوفر) که در روز هفتم یا هشتم هر ماه برگزار می‌شد و هرکس که در این روز از پادشاه حاجتی می‌خواست برآورده می‌شد.


معنی اسم دختر نیلوفر چیست

نیلوفر خورشید جمال تو منمخاکستر آتش خیال تو منم.

 

خاقانی

تا به حال تالابی پر از گل نیلوفر دیده‌اید؟ چه منظره‌ای زیباتر از این؟ این تالاب‌ها یکی از سوژه‌های پرطرفدار برای عکاسان است چرا که این گل‌ها در کنار یکدیگر بروی آب صحنه‌های بسیار زیبایی را خلق می‌کنند. گل نیلوفر در رنگ‌های کبود، سفید و زرد و البته آبی گلی است با خواص دارویی که بسیار مفید است و زیبا. نیلوفر نامی است که پر از معانی خوب و نیک. نیلوفر نماد تکامل، جاودانگی و پاکی و باکرگی است. نیلوفر گلی است که در هند و آئین بودا بسیار کاربرد دارد و یکی از نشانه‌های این آئین است. نیلوفر همچنین نام جشنی در ایران قدیم، که روز هفتم یا هشتم خرداد ماه برگزار می‌شد. معادل نیلوفر در اروپا نام “لوتوس” است که به معنی تمیز و مرتب و شسته شده است. نیلوفر نام مقدسی است که در زمان‌های دور مورد پرستش بوده است و آن هم بخاطر مکان این گل بوده زیرا این گل در محیط آبی زندگی می‌کند و بنابر اعتقادات کیهان از آب آغاز شده است. نیلوفر بخاطر آنکه در سپیده دم باز می‌شود و در هنگام غروب آفتاب بسته می‌شود به خورشید شباهت دارد. خورشید خود نماد حیات است به همین خاطر نیلوفر هم نماد تولد دوباره و نوزایی است. نیلوفر گلی دایره‌ای شکل است که بروی برگ‌های بزرگ و سبز خود می‌چرخد و دایره نماد کمال است. نیلوفر به این خاطر که در مرداب می‌روید اما بسوی بالا می‌رود و و گل‌هایش را زیر نور خورشید و در پاکی پرورش می‌دهد نماد پاکی و کمال زیبایی است. نیلوفر ازهر جهت و در هر متن و کتابی نامی است که بهترین معانی را باخود به همراه دارد. بهتر از این اسم چه نامی را می‌توانید برای دختر زیبایتان انتخاب کنید؟ نام گل زیبایی که به دنیا آورده‌اید، اگر نیلوفر بگذارید هرگز پشیمان نمی‌شوید. او چون خورشیدی برای شما خواهد درخشید.نظر شما در مورد این اسم زیبا چیه؟ چه احساسی به این اسم دارید؟

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

من پرهام
هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و
اسم های
بردیا،
پدرام و
پارسا
رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟

اگه اسم فرزند شما هم نیلوفر هست، می تونین عکس نیلوفر جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)


رانده شده از آتش

امانتدار، معتمد، درستکار، از القاب پیامبر اسلام(ص) و ‌لقب جبرئیل

سلام من نیلوفر هستم خوشحالم که چنین اسمی انتخاب کردن خانواده ام برام نیلوفر واقعا اسم زیبای است که برازنده ی دختر ایرانیست

گلی که در دست ایزد بانوی آب، اناهیتا، در سنگواره های تخت جمشید و طاق بستان بوده، نیلوفر بوده. این نشانه اهمیت این گل نزد ایرانیان باستان بوده. اناهیتا مادره تمام چشمه ها و اب ها و منبع حیات و تولده، و در دست داشتن گل نیلوفر توسط این ایزد بانو، زیبایی این اسم رو تکمیل میکنه. زیباترین اسمی بود که میشد پدر مادرم روم بذارن. نماد پاکی و باروری و نجابت و باکرگی.احسنت به کسیمه اسم دخترشو نیلوفر میذاره

اسم خود من نیلوفر من اسمم رو دوست دارم چون اسم زیبای (◍•ᴗ•◍) ❤ •••حس خوبیع

اسم دخترم گذاشتم نیلوفر از سال های قبل عاشق این اسم بودم

من از اسم نگین خوشم میاید اما نیلوفر یک چیز دیگری است من خواهرم را که نیلوفر ابجی هست خیلی دوست دارم و او هم من را ??مرحبا به اسم نیلوفر ??اسم نیلوفر ۱۰۰۰ستاره هست

اسم نیلوفر یکی از بهترین اسم های دنیا است، بسیار اسم زیبا و جذاب و خوشگل و شیک است معنی اسم نیلوفر یعنی شکوه آسمان و گل نیلوفر هم بسیار زیباست من که عاشق اسمم هستم و با تمام وجود این اسم را دوست دارم و فکر می‌کنم که هر کس از اسم نیلوفر بدش میاد و میگه زشته بدونید حسودیش میشه ?

اسم نیلوفر بسیار زیبا است، کاش محتوای آن و ریشه اسم که نیل از کجا فر را چه کسی و چگونه به این گل نسبت داده شد و سانسکریت است یعنی چه همه را توضیح میداد

اسمم خیلی زیباست نیلوفر، خود مظهر پاکی و قداست وجود انسانی است. تلفظ این اسم کمی برای خارجیان سخت است. به خصوص که در اردیبهشت هم به دنیا امده ام نامم با ویژگی های زییای این ماه عجین شده.از پدرم ممنونم که این نام را برای من انتخاب کرد.از مادرم❤ هم ممنونم که اجازه داد پدرم این نام را بر من بگذارد.

اسم دخترم نیلوفر خیلی دوستش دارم قشنگ ترین اسم و انتخاب کرد همسرم امیدوارم دخترم همیشه موفق و پیروز بشه و عاقبت به خیر بشه

من تولد حضرت فاطمه بدنیا اومدم غروب بود و همون روز بارون میومد?به این خاطر مادرم اسم منو میخواست بزاره فاطمه زهرا ولی بابام اسم نیلوفر و خیلی دوست داشت به این خاطر اسم من شد نیلوفر❤

من عاشق اسم نیلوفرم واقعا عالیههمه ی نیلوفر ها تک هستن


من خودم اسمم نیلوفر?

نیلوفر قشنگ ترین اسم که میشه واسه یه دختر گذاشت هرچند که اسم خودم ریحانه است ولی اسم عزیز ترینم بهترین دوستم نیلوفر ،خدا همه ی نیلوفرای دنیارو حفظ کنه

نام نیکو
مرجع کامل نام های ایرانی است که با استفاده از فیلترهای تخصصی به شما کمک می کند که نامی زیبا انتخاب کنید

پرتال راهنمای انتخاب اسم کودک

اسم های دخترونه پیشنهادی :

اسم های پسرونه پیشنهادی :

برای مشاهده با کیفیت بیشتر، روی تصویر کلیک کنید

معنی اسم دختر نیلوفر چیست

نیلوفر :    ۱- (در گياهي) گل‌هاي سفيد، كبود و زرد رنگ گياهي به همين نام كه مصرف داروئي نيز دارد. (در ادب قديم فارسي اغلب رنگ كبود آن مطرح بوده است)؛ ۲- گياهي آبي كه در آبگيرهاي مناطق معتدل مي‌رويد، گل‌هاي زرد دارد و برگ‌هايش بر سطح آب شناور مي شود، گل‌هاي آن مصرف داروئي دارد.

 

 

 

نیلوفر. [ ف َ ] (اِ) نیلوفر معمولی یا نیلوفر آبی گیاهی است از تیره ٔ نیلوفرهای آبی که نزدیک به تیره ٔ آلاله ها است. این گیاه آبزی است و در مناطق گرم و معتدل می روید. برگهایش قلبی شکل و مسطح است. درازای دمبرگ طویل است و برگها در سطح آب شناورند. این گیاه را غالباً به عنوان یک گیاه زینتی در استخرها و حوضچه ها می کارند. ساقه ٔ خزنده ٔ این گیاه که در کف برکه ها و حوضچه ها می خزد به عنوان قابض در تداوی به کار می رود. از دانه های آن نیز جهت جلوگیری از ازدیاد قوه باه استفاده می شود .
نیلوفربزرگ : گونه ای نیلوفر آبی است که در برکه ها و حوضچه های نواحی گرم می روید. برگهای این گونه نیلوفر آبی دارای پهنه ٔ وسیع و جالب توجهی هستند به طوری که قطر پهنه ٔ برگهایش تا دو متر هم می رسد. لبه ٔ برگهایش که مانند دایره ٔ وسیعی بر سطح آب قرار می گیرند به طرف بالابرگشته است همین برگشتگی لبه ٔ برگهای این گیاه به طرف بالا با توجه به وسعت پهنه ٔ برگها حالت یک قایق کوچک مدوری را به برگهای این گیاه داده است به طوری که می تواند وزن طفلی را که بر روی آن قرار گیرد تحمل کند. گلهایش نیز نسبةً بزرگ و داری گلبرگهای فراوانی هستند. رنگ گلبرگهای محیط گل سفید است و هرچه بیشتر به طرف مرکز گل متوجه شویم رنگ گلبرگها متمایل به قرمز می شود. میوه اش کروی شکل و خاردار است و دانه هایش محتوی نشاسته ٔ فراوان و خوراکی است ازین جهت این گیاه را ذرت آبی نیز گویند.
نیلوفر سفید: یکی دیگر از گونه های نیلوفر آبی است که گلهای سفید دارد .
نیلوفر هندی : گیاهی است از تیره ٔ نیلوفرهای آبی که گلهایی شبیه نیلوفر آبی معمولی دارد. برگها و گلهایش بر خلاف نیلوفر معمولی از سطح آب در حدود یک متر بالاتر قرار می گیرد. دوگونه ازاین گیاه شناخته شده است یک گونه ٔ آن که دارای گلهای زردرنگ است و خاص مناطق گرم آمریکای جنوبی است. گونه ٔ دیگر دارای گلهای سفید یا قرمز است و در مناطق گرم آسیا و اروپا می روید. دانه هایش ذخائر غذائی فراوان دارند و به باقلای مصری و الفول المصری موسومند.
نیلوفر باغی : گونه ای نیلوفر یا پیچک است که بیشتر به نام لبلاب موسوم است. این گیاه خودرو است و به سرعت تکثیر می یابد گلهایی به رنگ سفید یا گلی دارد و در اکثر نقاط ایران در مزارع و باغچه ها می روید و نموش هم سریع است.این گیاه اگر در زمینی بروید که نزدیکش گیاهی یا تکیه گاهی نباشد روی زمین می خزد، اما همین که به تکیه گاه یا گیاه دیگری رسید دور آن می پیچد و از آن بالا می رود. از برگهایش به عنوان سبزی آش استفاده می کنند، خوراک خوبی نیز برای دامها محسوب می شود. اما این گیاه زیان زیادی به مزارع خصوصاً مزارع غلات و کتان و شاهدانه می رساند چون از رشد آنها جلوگیری می کند. ریشه کن ساختن آن نیز دشوار است زیرا ریشه های نازکش در اعماق زمین فرومی رود و از هر تکه ٔ کوچک یک پیچک تازه می روید. نامهای دیگر این گیاه حشیشه ٔ مهبوله و لوایه و پیچک باغی و لبلاب و لبلاب صغیر و علیق و مداد و طربوش الغراب و قهقهه و لبینة و عصب صغیر و بور طخیله است.
نیلوفر پیچ هندی : گونه ای نیلوفر یا پیچک است که دارای ساقه های خزنده و برگهائی پوشیده از کرک و گلهائی به رنگهای زیبای ارغوانی یا بنفش یا سفیداست که به صورت خوشه مجتمع می باشند. منشاء اصلی این گیاه امریکای مرکزی است اما در شمال افریقا و فرانسه نیز کشت می شود. ریشه های متورم این گیاه دارای ۴۰ درصد مواد نشاسته ای و ۲۰ درصد قندهای مختلف و ۴ درصد مواد پروتیدی است، از این جهت مورد تغذیه قرار می گیرد و مانند سیب زمینی از آن استفاده می شود. در جنوب ایران به ویژه بلوچستان گونه هائی از این گیاه می روید که در زبان محلی آن را گجر لاهوری می نامند. نامهای دیگر این گیاه حب النیل و عجب و قرطم هندی و حسن الساعه وحب العجب و دمةالعشاق و مرچایی و زیرکی و عجب گیاه و چهارمرجه است.
نیلوفر صحرائی : یکی از گونه های نیلوفر باغی است که پایا است و ساقه ٔ بالارونده و پیچنده دارد و گلهایش سفیدرنگ است. بزرگی گلها بین ۳ تا ۴ سانتی متر است و در اکثر مزارع و بیابانها به حالت وحشی می روید. نامهای دیگرش : سکرجا و لبلاب کبیر و پیچک صحرائی و اقسیان و حبل المساکین و عشاق الشجر و عصب و بدسغان و بدشغان و بداسغان و بدشگان وبدسکان و کف الکلب و راحةالکلب است.
نیلوفر فرنگی :انواع نیلوفر که در عهد ناصرالدین شاه از اروپا به ایران آوردند. (فرهنگ فارسی معین ). نیلوفر در تداول امروزی قسمی پیچک است. گل آن چون شیپوری است به رنگ آبی سخت مطبوع یا سرخ کم رنگ و لطیف، در نهایت صفا و طراوت که صبح زود باز شود و چند ساعت پس از زدن آفتاب بپژمرد. گل ازرق. آفتاب پرست. گل کبود. (یادداشت مؤلف ).
نیلوفر از اسپرغم هاست. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). نیلوفر اسم فارسی است و کرنب الماء عبارت از اوست، بیخش مانند زردک و ساقش نرم و طولش به قدر عمق آبها، برگش به سطح آب و ثمرش به قدر سیبی شبیه به قبه ٔ خشخاش و در آن تخمهای عریض سیاه و بالزوجت و گلش بیرون آب و اکثر او کبود و بعضی سرخ و آن هندی است و بعضی مایل به زردی و تیرگی و بعضی گویند که بری او نیز می باشد. (از تحفه ٔ حکیم مؤمن ). گلی است معروف که با آفتاب از آب سر برمی آورد و باز با آفتاب فرومی رود. (از برهان ). نبات او در مرغزارها و آب ها ایستاده بود و بعضی در آب پنهان باشد و باقی نبات او بر روی آب بود و گل او سفید بود شبیه به شکوفه ٔ سوسن و میان گل او زعفرانی بود. (از ترجمه ٔ صیدنه ٔ بیرونی ). آن را نینوفر نیز گویند، فارسی است، و آن در آب ایستاده روید. (از منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). کلمه ای اعجمی است و گفته اند که مرکب از دو جزء است : «نیل » که بدان رنگرزی کنند و «فر» که به معنی پر و جناح است، فکانه قیل : مجنح بنیل، لان الورقة کانها مصبوغة بالجناحین. (از اقرب الموارد). نیلوفر دو قسم باشد آفتابی و ماهتابی، آفتابی سرخ باشد به وقت طلوع آفتاب شکفته می شود و به هندی آن را کول گویند. دیگر ماهتابی و آن دو نوع است یکی سفید محض و دیگر سفید مایل به کبودی. این هر دو نوع به وقت شام شکفته می شود و در ادویه ٔ یونانیان همین را به کار برند. و خان آرزو در چراغ هدایت نوشته که نیلوفر سوای گل معروف است که درآب روید، گلی است دیگر که بیاره ٔ آن بر درخت دیگر پیچد و آن نیلی باشد. (از غیاث اللغات ). و رجوع به انجمن آرا و فرهنگ رشیدی شود :
کبت نادان بوی نیلوفر بیافت
خوشش آمد سوی نیلوفر شتافت
وز بر خوشبوی نیلوفر نشست
چون گه رفتن فراز آمد نجست.
رودکی.
از وی [ بلخ ] ترنج و نارنج و نیشکر و نیلوفر خیزد. (حدود العالم ).
گفتم چو برگ نیلوفر بود پیش ازین
گفتا کنون ز خون عدو شد چو ارغوان.
فرخی (دیوان چ دبیرسیاقی ص ۲۷۳).
تا به دی ماه گل سرخ نباشد در باغ
تا به نوروز نباشد گل نو نیلوفر.
فرخی.
تا بود لعلی نعت گل نار
چون کبودی صفت نیلوفر.
فرخی.
گفتی که درزدند هزاران جای
آتش به گرد خرمن نیلوفر.
ناصرخسرو.
گر به روی تازه سوی روی آتش بنگری
روی آتش را همی تو تازه نیلوفر کنی.
ناصرخسرو (دیوان ص ۴۵۳).
چرا پناه دل من به زیر زلف تو کرد
چو باشد از شب تاری نفور نیلوفر.
قطران.
مشنو از شب پرک حکایت خور
گرد حربا برآی و نیلوفر.
سنائی.
حوض ز نیلوفر و چمن ز گل سرخ
کوه نشابور گشت و کان بدخشان.
مختاری.
همچو چنبر باد چفته همچو نیلوفر کبود
قدو خد حاسدت از رنج و از بداختری.
سوزنی.
رای تو که آفتاب فضل است و هنر
گر یاد کند نیم شب از نیلوفر…
انوری.
ز آسیب دست دلبرش نیلی شده سیمین برش
سیاره ها نیلوفرش بر آفتاب انداخته.
خاقانی.
روی چو آفتاب به چشم چو نرگست
آن تازگی دهد که به نیلوفر آفتاب.
خاقانی.
نیلوفر خورشید جمال تو منم
خاکستر آتش خیال تو منم.
خاقانی.
چو عاجز گشت زین خاک جگرتاب
چو نیلوفر سپر افکند بر آب.
نظامی.
چشم نیلوفر از شکنجه ٔ خواب
جان درانداخته به قلعه ٔ آب.
نظامی.
فلک را کرد نیلی پوش پروین
موصل کرد به نیلوفر به نسرین.
نظامی.
چو نیلوفر در آب و ماه در میغ
پری رخ در میان پرنیان است.
سعدی.
خیری و خطمی و نیلوفر و بستان افروز
نقشهایی که در او خیره بماند ابصار.
سعدی.
آه اگر وقتی چو گل در بوستان یا چون سمن
در گلستان یا چو نیلوفر در آبت دیدمی.
سعدی.
آنکه چون لاله ازین پیش جگرسوخته بود
همچو نیلوفر ازین پس سپر افکند بر آب.
ابن یمین.
نیلوفر از آب سر برآورد و نمود
مژگان کبود و دیده ٔ زراندود.
؟ (از تاج المآثر).
– نیلوفر آبی . رجوع به نیلوفر شود.
– نیلوفر باغی . رجوع به نیلوفر و نیز رجوع به گیاه شناسی گل گلاب ص ۲۴۱ شود.
– نیلوفر بری . رجوع به نیلوفر صحرائی ذیل نیلوفر و رجوع به گیاه شناسی گل گلاب ص ۲۴۱ شود.
– نیلوفر بحری . رجوع به نیلوفر آبی ذیل نیلوفر شود.
– نیلوفر بستانی . رجوع به نیلوفر باغی ذیل نیلوفر شود.
– نیلوفر خشکی . رجوع به نیلوفر باغی و نیلوفر صحرائی ذیل نیلوفر شود.
– نیلوفر کبود. رجوع به نیلوفر شود.
– نیلوفرصحرایی . رجوع به نیلوفر شود.
– نیلوفر ماتم ؛ گل نیلوفر که از جهت سیاهی رنگ وی بر سرنمی زنند الا سیه پوشان ماتم. (آنندراج ). سیه پوشان ماتم گل نیلوفر را از جهت سیه رنگی بر سر زنند. (غیاث اللغات ) (از مصطلحات الشعراء) :
شمع نیلوفر ماتم زده از شعله به سر
ظلمت اندوخت شبم بس که ز هجران کسی.
صائب (از آنندراج ).
– نیلوفر هندی . رجوع به نیلوفر شود.
– نیلوفر وحشی . رجوع به نیلوفر صحرائی ذیل نیلوفر شود.
نیلوفر. [ ف َ ] (اِ) (جشن…) جشن نیلوفر جشنی بوده است که ایرانیان قدیم برپا می داشته اند. مؤلف برهان قاطع ذیل «مرداد» آرد: «مرداد…. نام روز هفتم باشد از هر ماه شمسی و بعضی روز هشتم گفته اندو فارسیان بنابر قاعده ٔ کلی این روز را عید کنند و جشن سازند و این جشن را جشن نیلوفر خوانند و در این روز هر که حاجتی از پادشاه خواستی البته روا شدی ».

نیلوفر
( اسم ) ۱ – پیچک . ۲ – محموده . ۳ – نیلوفر باغی . نیلوفر آبی . گیاهی است از تیر. نیلوفر های آبی که نزدیک به تیر. آلاله ها است این گیاه آبزی است و در مناطق گرم و معتدل میروید برگهایش قلبی شکل و مسطح و دارای دمبرگ طویل است و برگها در سطح آب شناورند این گیاه را غالبا بعنوان یک گیاه زینتی در استخرها و حوضچه ها میکارند . ساق. خزند. این گیاه که درکف برکه و حوضچه ها میخزد و بعنوان قابض در تداوی بکار میرود و از دانه های این گیاه نیز جهت جلوگیری از ازدیاد قو. بائ مصرف کنند : نیلوفر آبی معمولی . توضیح گل آب یکی از اقسام این گیاه است که دارای گلهای رنگین است . توضیح ۲ – برخی کتب نیلوفر آبی را بنام آلال. آبی نیز نام برده اند باید توجه داشت که اشتباه است و آلال. آبی یکی از گونه های آلاله است و جز نیلوفر آبی است. یا نیلوفر بزرگ . گونه ای نیلوفر آبی که در برکه ها و حوضچه های نواحی گرم میروید برگهای این گونه نیلوفر آبی دارای پهن. وسیع جالب توجهی هستند بطوریکه قطر پهن. برگهایش تا ۲ متر هم میرسد لب. برگهایش که مانند دایر. وسیعی بر سمطح آب قرار میگیرند بطرف بالا برگشته است همین برگشتگی لب. برگهای این گیاه بطرف بالا با توجه بوسعت پهن. برگها حالت یک قایق کوچک مدوری را به برگهای این گیاه داده است بطوریکه میتواند وزن یک طفلی را که بر روی آن قرار گیرد تحمل کند گلهایش نیز نسبتا بزرگ و دارای گلبرگهای فراوانی هستند. رنگ گلبرگهای محیط گل سفید است و هرچه بطرف مرکز گل متوجه شویم رنگ گلبرگها متمایل به قرمز میشود میوه اش کروی شکل و خار دار است و دانه هایش محتوی نشاست. فراوان هستند و خوراکی میباشد از اینجهت باین گیاه ذرت آبی نیز نامیده اند : مکتوریا ریجیا ذرت آبی. یا نیلوفر سفید . یکی از گونه های نیلوفر آبی که دارای گلهای سفید است : حشیشه السمک . یا نیلوفر معمولی. نیلوفر آبی . یا نیلوفر هندی . گیاهی است از تیر. نیلوفر های آبی که گلهایش شبیه نیلوفر آبی معمولی دارد برگها و گلهایش بر خلاف نیلوفر آبی معمولی از سطح آب در حدود یک متر بالاتر قرار میگیرند دو گونه از این گیاه شناخته شده یک گونه از آن دارای گلهای زرد رنگ است و خاص مناطق گرم آمریکایی جنوبی است و گون. دیگر آن دارای گلهای سفید یا قرمز است و در مناطق گرم آسیا و اروپا میروید . دانه های محتوی ذخائر غذایی فراوانند و بنام باقلای مصری موسومند : باقلای مصری الفول المصری . یا نیلوفر باغی . گونه ای نیلوفر ( پیچک ) که بیشتر بنام لبلاب موسوم استاین گیاه خود رو است و بسرعت تکثیر مییابد گلهایی برنگ سفید یا گلی دارد و دراکثر نقاط ایران در مزارع و باغچه ها میروید و نموش نیز سریع است . این گیاه چنانچه در زمینی بروید که اطرافش گیاه و یا تکیه گاهی نباشد روی زمین میخزد ولی همینکه به تکیه گاه و یا گیاه دیگری رسید دور آن می پیچد و از آن بالا میرود . از برگهایش بعنوان سبزی آش استفاده میکنند و بعلاوه خوراک خوبی نیز جهت دام ها میباشد ولی این گیاه زیان زیادی بمزارع ( خصوصا غلات و کتان و شاه دانه ) میزند جلوگیری میکند . ریشه کن ساختن این گیاه هم خیلی دشوار است زیرا ریشه های نازکش در اعماق زمین فرو میروند و از هر تک. کوچک آن یک پیچک تازه میروید : نیلوفر حشیش. مهبوله لوایه پیچک باغی لبلاب طربوش الغراب قهقهه لبینه عصب صغیر لبلاب صغیر علیق مداد بورطخیله . یا نیلوفر پیچ هندی . گونه ای نیلوفر ( پیچک ) که دارای ساق. خزنده است و برگهایش پوشیده از کرک و گلهایی برنگهای زیبای ارغوانی یا بنفش یا سفیدرنگ دارد که بصورت خوشه مجتمع میباشند منشائ اصلی این گیاه آمریکای مرکزی است ولی در شمال آفریقا و فرانسه نیز کشت میشود رشته های متورم این گیاه دارای ۴٠ درصد مواد نشاسته ای و ۲٠ درصد قند های مختلف و ۴ درصد مواد پروتیدی است از اینجهت مورد تغذیه قرار گرفته و نظیر سیب زمینی از آن استفاده میشود در جنوب ایران (بلوچستان) نیز گونه هایی از این گیاه میروید و اهالی بنام گجر لاهوری مینامند حب النیل عجب قرطم هندی حسن الساعه حب العجب دمه العشاق مرجایی زیرکی عجب گیاه چهار مرجه گجر لاهوری. یا نیلوفر صحرایی. یکی از گونه های نیلوفر باغی است که پایااست و ساق. بالا رونده و پیچیده دارد و گلهایش سفید رنگند و بزرگی گلها بین ۳ تا ۴ سانتی متر است و در اکثر مزارع و بیابانها بحالت وحشی میروید : لبلاب کبیر پیچک صحرایی اقسیان حبل المساکین عشاق الشجر عصب بد سغان بد شغان بد اسقان بد شگان بد سکان کف الکلب راحه الکلب . یا نیلوفر فرنگی. انواع نیلوفر که در عهد ناصر الدین شاه قاجار از اروپا به ایران وارد کردند .
جشن نیلوفر جشنی بوده است که ایرانیان قدیم بر پامی داشته اند ٠ مولف برهان قاطع ذیل (( مرداد )) آرد : (( مرداد ٠٠٠ نام روز هفتم باشد از هر ماه شمسی و بعضی روز هشتم گفته اند و فارسیان بنابر قاعد. کلی این روز را عید کنند و جشن سازند و این جشن را جشن نیلوفر خوانند و درین روز هر حاجتی از پادشاه خواستی البته روا شدی ))
نیلوفر آبی
[Nymphaea] [زیست شناسی- علوم گیاهی] سرده ای از نیلوفرآبیان با حدود ۵۰ گونه که در سرتاسر کرۀ زمین پراکنده هستند و برگ های آنها یک چاک شعاعی از پیرامون به سمت دمبرگ دارد
جشن نیلوفر
جشنی است که فارسیان در روز هفتم خرداد ماه کنند .
گل نیلوفر
گلی از جنس لاله و کبود رنگ که بیشتر در آب روید و چون سر از آب بر آرد بشکفد .

نیلوفر
(فَ) (اِ.) گیاهی است که مانند پیچک به اشیاء اطراف خود می پیچد و بالا می رود، گل هایش شیپوری و کبود رنگ می باشد.

نیلوفر
گیاهی با گل های شیپوری و کبودرنگ که مانند پیچک به اشیای مجاور خود می پیچد و بالا می رود.
* نیلوفر آبی: (زیست شناسی) نوعی نیلوفر دارای برگ های پهن و گل های سفید یا زرد است که در سطح حوض های بزرگ و استخرها پرورش می یابد.

نیلوفر
نوع: دخترانه
ریشه اسم: سنسکریت
معنی: (تلفظ: nilufar) (در گیاهی) گل های سفید، کبود و زرد رنگ گیاهی به همین نام که مصرف داروئی نیز دارد (در ادب قدیم فارسی اغلب رنگ کبود آن مطرح بوده است )، گیاهی آبی که در آبگیرهای مناطق معتدل می روید، گل های زرد دارد و برگ هایش بر سطح آب شناور می شود، گلهای آن مصرف داروئی دارد – گلی به رنگ سفید، کبود، و زرد که مصرف دارویی دارد، همچنین نام یکی از جشنهای ایرانیان قدیم (جشن نیلوفر) که در روز هفتم یا هشتم هر ماه برگزار می شد و هرکس که در این روز از پادشاه حاجتی می خواست برآورده می شد


اسامی مشابه

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا

azash khosham miad na bekhatere inke esme khodame kolan esme ghashangie

very nice name 🙂 🙂

من عاشق کسی به نام نیلوفر هستم به خاطر همین اسم نیلوفر را دوست دارم

ملسیییی خخخخخخ

اسمم و خيلييييييي دوست دارم …عاليه…

ب نظر من خیلی اسم زیباییه من خیلی خوشحالم ک اسمم نیلوفره

جزو اسمهایی هست ک هیچ وقت قدیمی نمیشه..من عاشق اسمم هستم خیلی نازه

من نمیدونم اسم برا دخترم نیلوفر بزارم یا سارینا کمکم کنید لطفا

خو معلومه نیلو

علی آقا به نظرم اسم دخترتو نیلوفر بزاری خیلی بهتره چون هم یه اسم قدیمیه هم ایرانی.

من هم اسم خودمو دوست دارم. یاشاسین نیلوفر چیچک لری!

بعله که نیلوفر اسم قشنگیه داداش علی اسم دخی تو نیلو بزاری ها خخخخخخ

ببین عشقت ما رو ب کجا کشونده

man asheqe esmam hastam

من عاشق اسم نیلوفر هستم واقعا از اسمم خوشم میاد

حورااا منم اسمم نیلوفره چه اسمه قشنگیه.

چه اسم قشنگی

ایوووول اسمم نیلوفره
عاشق اسمم هستم :))))))

معنی اسم دختر نیلوفر چیست

نیلوفر اسم عشقمه و خیلی خیلی قشنگه این اسم

اسم اصیل ایرانی و تو شعر و غزل اکثر عرفا اومده این اسم
و دخترایی با اسم نیلوفر هم باهوش هستند هم زیبا
بخصوص اگه متولد بهمنم باشند
عاشق اسم خودمم
مرسی بابایی لایک به سلیقت

اسم نیلوفر هم زیباست و هم اصیل و ایرانی که از زمان زردشت نبی وجودداشته
جالبه بدونیدنیلوفریکی از اسم های مقدسیه که تو همه ی ادیان به تقدس این اسم اشاره شده و حتی عکس گل نیلوفر توی دیوارهای تخت جمشید و تو دستان بودا و در نقاشیای عبری ها حک شده

بهترین اسمی ک تا الان شنیدم چون اسم بهترین بهترین بهترین دوستم نیلوفره ک من واقعا دوستش دارم از ته دل ولی اون باهام صمیمی نیست:((((( تو رو خدا دعا کنین باهام خوب شع????من اسم خودم نیلوفر نیس ولی واقعا چون اسم اون نیلوفره همه چیش برام دل نشینع حتی اسمش??

هیچ اسمی به قشنگی نیلوفر وجود نداره. افتخار میکنم که اسمم نیلوفره. نیلوفر یعنی طراوت و زندگی دوباره.
زنده باد نیلوفران ایران زمین♥★☆♥♡¤¤

من اول از اسمم خوشم نمیومد ‘ولی وقتی معنیش رو متوجه شدم واقعا از مادر پدرم تشکر کردم که همچین اسم زیبایی رو لایق من دونستن

منم همین طور ینی واقعا اسممون قشنگه بچه ها؟
قدر کسایی که دنبال معنیه عشقشون هستن رو بدونین

اسامی دخترونه

اسامی پسرانه

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به بی بی نیمز است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

معنی اسم نیلوفر

 

نوع: دختر

ریشه اسم: فارسی، سانسریک

معنی :  گل های سفید، کبود و زرد رنگ گیاهی به همین نام که مصرف داروئی نیز دارد، گیاهی آبی که در آبگیرهای مناطق معتدل می روید، گل های زرد دارد و برگ هایش بر سطح آب شناور می شود، گلهای آن مصرف داروئی دارد، گلی به رنگ سفید، کبود، و زرد که مصرف دارویی دارد، همچنین نام یکی از جشنهای ایرانیان قدیم  که در روز هفتم یا هشتم هر ماه برگزار می شد و هرکس که در این روز از پادشاه حاجتی می خواست برآورده می شد

معنی اسم دختر نیلوفر چیست

فراوانی برای نام نیلوفر برابر88385 می باشد.

 

نیلو، نیل، نیلگون، نازگل، بهار، نرگس

 

دیدگاه

کلیه حقوق برای وب سایت نماگرد محفوظ می باشد و کپی فقط با ذکر لینک پست مجاز است.

نیلوفر :    1- (در گياهي) گل‌هاي سفيد، كبود و زرد رنگ گياهي به همين نام كه مصرف داروئي نيز دارد. (در ادب قديم فارسي اغلب رنگ كبود آن مطرح بوده است)؛ 2- گياهي آبي كه در آبگيرهاي مناطق معتدل مي‌رويد، گل‌هاي زرد دارد و برگ‌هايش بر سطح آب شناور مي شود، گل‌هاي آن مصرف داروئي دارد.

لیست اسامی پسرانه متناسب با نیلوفر به زودی درج میگردد.

نام های دخترانه بر وزن نیلوفر به زودی درج میگردد.

اسم خیلی خیلی خوبیه!!!!اسم دختری ک بهش میاد نیلا و اسم پسر نویان یا نیما

بدم‌ میاد از این اسم… اسم‌عشقِ عشقمه :))))

معنی اسم دختر نیلوفر چیست

من هم اسم خودمو دوست دارم. یاشاسین نیلوفر چیچک لری!

من نمیدونم اسم برا دخترم نیلوفر بزارم یا سارینا کمکم کنید لطفا

سلام نام برادرزاده من هم نیلوفر است لطفا شما نام دخترت را نیلوفر بزار این نام خیلی زیبا و قشنگ است

به نظر من خیلی اسم زیباییه من خیلی خوشحالم ک اسم برادرذاده من نیلوفره

ب نظر من خیلی اسم زیباییه من خیلی خوشحالم ک اسمم نیلوفره

من عاشق کسی به نام نیلوفر هستم به خاطر همین اسم نیلوفر را دوست دارم

very nice name 🙂 🙂

azash khosham miad na bekhatere inke esme khodame kolan esme ghashangie

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


پیچک، نام نوعی گل

نیلوفر می‌تواند به موارد زیر اشاره کند:

فارسی
(فَ)

اسم
گیاهی است که مانند پیچک به اشیاء اطراف خود می‌پیچد و بالا می‌رود، گل‌هایش شیپوری و کبود رنگ می‌باشد.

منابع
فرهنگ لغت معین

اسم

آوایش
[nilufar]

نیلوپر
نینوفر
گیاهی است که مانند پیچک به چیزهای اطراف خود می‌پیچد و بالا می‌رود، گل‌هایش شیپوری و کبود رنگ می‌باشد.
جشن نیلوفر جشنی بوده است که ایرانیان قدیم برپا می‌داشته‌اند.نام دختر ایرانی

برگردان‌ها

واژه‌های وابسته
نیلوفر آبی
نیلوفر باغی
نیلوفر بری
نیلوفر بحری
نیلوفر خشکی
نیلوفر کبود
نیلوفر صحرایی
نیلوفر ماتم
نیلوفر هندی
نیلوفر وحشیانگلیسی
water lilymorning glory
bindweed
lotus
lotos
sarmentose

فارسی

انگلیسی

فرانسوی

کردی

مالاگاسی

اردو

در لیست زیر برخی از افراد مشهور و نامدار که در ویکی‌پدیا صفحه‌ای به نام خود داشته‌اند را مشاهده می‌نمایید:

معنی اسم دختر نیلوفر چیست

نام‌های زیر از لحاظ معنا، مفهوم و یا مصداق به اسم نیلوفر نزدیک می‌باشند.

نام‌های زیر با اسم نیلوفر هم‌آوا بوده و دارای تلفظی مشابه هستند.

نام‌های زیر متشکل از حروف تشکیل دهنده اسم نیلوفر بوده و از لحاظ نوشتاری به یکدیگر شبیه می‌باشند.

معادل ابجد در نام‌های زیر با معادل ابجد اسم نیلوفر برابر است.

نام‌های زیر از لحاظ معنا، مفهوم و یا مصداق به اسم نیلوفر نزدیک می‌باشند.

نام‌های زیر متشکل از حروف تشکیل دهنده اسم نیلوفر بوده و از لحاظ نوشتاری به یکدیگر شبیه می‌باشند.

معادل ابجد در نام‌های زیر با معادل ابجد اسم نیلوفر برابر است.

کپی‌رایت © دانشنامه فرزند. ۱۳۸۸-۱۳۹۷ کلیه حقوق مادی و معنوی
این دانشنامه طبق قوانین حق تکثیر محفوظ بوده و متعلق به
پدید آورندگان می‌باشد. دانشنامه فرزند کاملاً مستقل است و وابسته
به هیچ سازمان، نهاد و یا ارگان دولتی نمی‌باشد و توسط
گروه فرزند مدیریت می‌شود. این دانشنامه شامل کلیه اطلاعات مورد
نیاز برای بچه دار شدن بوده و تنها در راستای اهداف آموزشی
طراحی گردیده‌است. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی
خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک
حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. لطفاً قبل
از استفاده از مطالب این سایت کلیه قوانین، مقررات و شرایط استفاده
از آن را مطالعه نمایید، استفاده شما از مطالب این
سایت نشان دهنده توافق شما با کلیه
قوانین و مقررات
می باشد.

استفاده از مطالب و محتوای دانشنامه فرزند در دیگر سایت‌ها و
رسانه‌های الکترونیکی تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز بوده و
استفاده از مطالب دانشنامه فرزند در رسانه‌های چاپی تنها با کسب
موافقت‌نامه کتبی مجاز می‌باشد.
کلیه مطالب و محتوای تولید شده در دانشنامه فرزند تحت مجوز
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 در دسترس است.

All contents copyright ©
Farzand Encyclopedia.
2010-2021 All rights reserved.

This Internet site provides information of a general nature and is designed
for educational purposes only. If you have any concerns about your own health
or the health of your child, you should always consult with a physician or other
healthcare professional. Please review the Terms of Use before using this site.
Your use of the site indicates your agreement to be bound by the
Terms of Use.
This work is licensed under the Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0
International License.

Click here

to view a copy of this license.

For contact us, send email to info[a]farzand.net

گهواره، راهنمای بارداری و تربیت کودک

اگر برای انتخاب اسم، نیاز به همفکری داری همین الان سوالت رو بپرس و نظر مامان های باردار دیگه رو کمتر از ۷ دقیقه دریافت کن!

روزانه پیام‌ مشاور، متناسب با سن کودکتون دریافت کنین.

سوالاتتون رو از مامانای با تجربه بپرسین.

با بازی‌هایی که به رشد هوش و خلاقیت فرزندتون کمک می‌کنه آشنا بشین.

معنی اسم دختر نیلوفر چیست

سوالت رو همین الان بپرس و کمتر از ۷ دقیقه پاسخ مامان‌های با تجربه رو بگیر!

تهران، خیابان فردوس شرق، خیابان ولیعصر، خیابان طاهریان، پلاک ۳۷/۱، واحد ۱

تلفن: ۲۸۴۲۴۱۰۷ ۰۲۱

شما واژه‌ای در دفتر واژه ثبت نکرده‌اید.

ترتیب بر اساس:

برای رفع محدودیت کاربر ویژه شویدبا حذف کوکی‌، لیست لغات از بین خواهد رفت.

واژه: نیلوفر

نقش دستوری: اسم

معنی اسم دختر نیلوفر چیست

آواشناسی: nilufar

الگوی تکیه: WWS

شمارگان هجا: ۳

منبر را بخوانید.منبسط را بخوانید.منبع را بخوانید.

این ویژگی تنها برای کاربران ویژه فعال است.

متأسفانه سرور با خطا مواجه شد. مشکل را بررسی می‌کنیم و به زودی حل خواهیم کرد.


نیلوفر. [ ف َ ] (اِ) نیلوفر معمولی یا نیلوفر آبی گیاهی است از تیره ٔ نیلوفرهای آبی که نزدیک به تیره ٔ آلاله ها است . این گیاه آبزی است و در مناطق گرم و معتدل می روید. برگهایش قلبی شکل و مسطح است . درازای دمبرگ طویل است و برگها در سطح آب شناورند. این گیاه را غالباً به عنوان یک گیاه زینتی در استخرها و حوضچه ها می کارند. ساقه ٔ خزنده ٔ این گیاه که در کف برکه ها و حوضچه ها می خزد به عنوان قابض در تداوی به کار می رود. از دانه های آن نیز جهت جلوگیری از ازدیاد قوه باه استفاده می شود .نیلوفربزرگ : گونه ای نیلوفر آبی است که در برکه ها و حوضچه های نواحی گرم می روید. برگهای این گونه نیلوفر آبی دارای پهنه ٔ وسیع و جالب توجهی هستند به طوری که قطر پهنه ٔ برگهایش تا دو متر هم می رسد. لبه ٔ برگهایش که مانند دایره ٔ وسیعی بر سطح آب قرار می گیرند به طرف بالابرگشته است همین برگشتگی لبه ٔ برگهای این گیاه به طرف بالا با توجه به وسعت پهنه ٔ برگها حالت یک قایق کوچک مدوری را به برگهای این گیاه داده است به طوری که می تواند وزن طفلی را که بر روی آن قرار گیرد تحمل کند. گلهایش نیز نسبةً بزرگ و داری گلبرگهای فراوانی هستند. رنگ گلبرگهای محیط گل سفید است و هرچه بیشتر به طرف مرکز گل متوجه شویم رنگ گلبرگها متمایل به قرمز می شود. میوه اش کروی شکل و خاردار است و دانه هایش محتوی نشاسته ٔ فراوان و خوراکی است ازین جهت این گیاه را ذرت آبی نیز گویند.نیلوفر سفید: یکی دیگر از گونه های نیلوفر آبی است که گلهای سفید دارد .نیلوفر هندی : گیاهی است از تیره ٔ نیلوفرهای آبی که گلهایی شبیه نیلوفر آبی معمولی دارد. برگها و گلهایش بر خلاف نیلوفر معمولی از سطح آب در حدود یک متر بالاتر قرار می گیرد. دوگونه ازاین گیاه شناخته شده است یک گونه ٔ آن که دارای گلهای زردرنگ است و خاص مناطق گرم آمریکای جنوبی است . گونه ٔ دیگر دارای گلهای سفید یا قرمز است و در مناطق گرم آسیا و اروپا می روید. دانه هایش ذخائر غذائی فراوان دارند و به باقلای مصری و الفول المصری موسومند.نیلوفر باغی : گونه ای نیلوفر یا پیچک است که بیشتر به نام لبلاب موسوم است . این گیاه خودرو است و به سرعت تکثیر می یابد گلهایی به رنگ سفید یا گلی دارد و در اکثر نقاط ایران در مزارع و باغچه ها می روید و نموش هم سریع است .این گیاه اگر در زمینی بروید که نزدیکش گیاهی یا تکیه گاهی نباشد روی زمین می خزد، اما همین که به تکیه گاه یا گیاه دیگری رسید دور آن می پیچد و از آن بالا می رود. از برگهایش به عنوان سبزی آش استفاده می کنند، خوراک خوبی نیز برای دامها محسوب می شود. اما این گیاه زیان زیادی به مزارع خصوصاً مزارع غلات و کتان و شاهدانه می رساند چون از رشد آنها جلوگیری می کند. ریشه کن ساختن آن نیز دشوار است زیرا ریشه های نازکش در اعماق زمین فرومی رود و از هر تکه ٔ کوچک یک پیچک تازه می روید. نامهای دیگر این گیاه حشیشه ٔ مهبوله و لوایه و پیچک باغی و لبلاب و لبلاب صغیر و علیق و مداد و طربوش الغراب و قهقهه و لبینة و عصب صغیر و بور طخیله است .نیلوفر پیچ هندی : گونه ای نیلوفر یا پیچک است که دارای ساقه های خزنده و برگهائی پوشیده از کرک و گلهائی به رنگهای زیبای ارغوانی یا بنفش یا سفیداست که به صورت خوشه مجتمع می باشند. منشاء اصلی این گیاه امریکای مرکزی است اما در شمال افریقا و فرانسه نیز کشت می شود. ریشه های متورم این گیاه دارای 40 درصد مواد نشاسته ای و 20 درصد قندهای مختلف و 4 درصد مواد پروتیدی است ، از این جهت مورد تغذیه قرار می گیرد و مانند سیب زمینی از آن استفاده می شود. در جنوب ایران به ویژه بلوچستان گونه هائی از این گیاه می روید که در زبان محلی آن را گجر لاهوری می نامند. نامهای دیگر این گیاه حب النیل و عجب و قرطم هندی و حسن الساعه وحب العجب و دمةالعشاق و مرچایی و زیرکی و عجب گیاه و چهارمرجه است .نیلوفر صحرائی : یکی از گونه های نیلوفر باغی است که پایا است و ساقه ٔ بالارونده و پیچنده دارد و گلهایش سفیدرنگ است . بزرگی گلها بین 3 تا 4 سانتی متر است و در اکثر مزارع و بیابانها به حالت وحشی می روید. نامهای دیگرش : سکرجا و لبلاب کبیر و پیچک صحرائی و اقسیان و حبل المساکین و عشاق الشجر و عصب و بدسغان و بدشغان و بداسغان و بدشگان وبدسکان و کف الکلب و راحةالکلب است .نیلوفر فرنگی :انواع نیلوفر که در عهد ناصرالدین شاه از اروپا به ایران آوردند. (فرهنگ فارسی معین ). نیلوفر در تداول امروزی قسمی پیچک است . گل آن چون شیپوری است به رنگ آبی سخت مطبوع یا سرخ کم رنگ و لطیف ، در نهایت صفا و طراوت که صبح زود باز شود و چند ساعت پس از زدن آفتاب بپژمرد. گل ازرق . آفتاب پرست . گل کبود. (یادداشت مؤلف ).نیلوفر از اسپرغم هاست . (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). نیلوفر اسم فارسی است و کرنب الماء عبارت از اوست ، بیخش مانند زردک و ساقش نرم و طولش به قدر عمق آبها، برگش به سطح آب و ثمرش به قدر سیبی شبیه به قبه ٔ خشخاش و در آن تخمهای عریض سیاه و بالزوجت و گلش بیرون آب و اکثر او کبود و بعضی سرخ و آن هندی است و بعضی مایل به زردی و تیرگی و بعضی گویند که بری او نیز می باشد. (از تحفه ٔ حکیم مؤمن ). گلی است معروف که با آفتاب از آب سر برمی آورد و باز با آفتاب فرومی رود. (از برهان ). نبات او در مرغزارها و آب ها ایستاده بود و بعضی در آب پنهان باشد و باقی نبات او بر روی آب بود و گل او سفید بود شبیه به شکوفه ٔ سوسن و میان گل او زعفرانی بود. (از ترجمه ٔ صیدنه ٔ بیرونی ). آن را نینوفر نیز گویند، فارسی است ، و آن در آب ایستاده روید. (از منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). کلمه ای اعجمی است و گفته اند که مرکب از دو جزء است : «نیل » که بدان رنگرزی کنند و «فر» که به معنی پر و جناح است ، فکانه قیل : مجنح بنیل ، لان الورقة کانها مصبوغة بالجناحین . (از اقرب الموارد). نیلوفر دو قسم باشد آفتابی و ماهتابی ، آفتابی سرخ باشد به وقت طلوع آفتاب شکفته می شود و به هندی آن را کول گویند. دیگر ماهتابی و آن دو نوع است یکی سفید محض و دیگر سفید مایل به کبودی . این هر دو نوع به وقت شام شکفته می شود و در ادویه ٔ یونانیان همین را به کار برند. و خان آرزو در چراغ هدایت نوشته که نیلوفر سوای گل معروف است که درآب روید، گلی است دیگر که بیاره ٔ آن بر درخت دیگر پیچد و آن نیلی باشد. (از غیاث اللغات ). و رجوع به انجمن آرا و فرهنگ رشیدی شود : کبت نادان بوی نیلوفر بیافت خوشش آمد سوی نیلوفر شتافت وز بر خوشبوی نیلوفر نشست چون گه رفتن فراز آمد نجست .

رودکی .

فرخی (دیوان چ دبیرسیاقی ص 273).

فرخی .

فرخی .

ناصرخسرو.

ناصرخسرو (دیوان ص 453).

قطران .

سنائی .

مختاری .

سوزنی .

انوری .

خاقانی .

خاقانی .

خاقانی .

نظامی .

نظامی .

نظامی .

سعدی .

سعدی .

سعدی .

ابن یمین .

؟ (از تاج المآثر).

صائب (از آنندراج ).

معنی اسم دختر نیلوفر چیست
معنی اسم دختر نیلوفر چیست
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *